معرفی و آشنایی با اتریوم

اتر (Ether) نام ارز دیجیتال اصلی شبکه اتریوم است. یکی از کاربردهای اتر استفاده به عنوان دارایی و انجام پرداخت‌های آنلاین می‌باشد اما هدف اصلی از ساخت این ارز ایجاد انگیزه برای فعالیت شبکه بوده است. اترسوخت شبکه اتریوم است و اگر نباشد هیچ‌انگیزه‌ای برای فعالیت شبکه وجود نخواهد داشت.

هزینه‌های شبکه مثل کارمزد تراکنش‌ها با استفاده از اتر پرداخت می‌شود و ماینرها در ازای ساخت بلاک به عنوان پاداش اتر دریافت می‌کنند. اتر دارای ارزش بوده و در صرافی‌ها خرید و فروش می‌شود.

تفاوت بین اتریوم و بیت کوین

بیت کوین برای اولین بار با هدف یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیرمتمرکز خلق شد اما اتریوم به دنبال حذف تمرکز از تمام فرایندهاست.همچنین اتریوم دارای یک شبکه کامل با مرورگر، زبان برنامه نویسی و سیستم پرداخت مربوط به خود است. از همه مهمتر این که کاربران خود (نودها) را قادر می سازد تا برنامه های غیرمتمرکز را بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد کنند.

اتریوم در ابتدا فناوری را که بیت کوین بر مبنای آن است مورد استفاده قرار داده و قابلیت های آن را به میزان قابل توجهی ارتقاء داد.

گواه بر اثبات سهام به عنوان الگوریتمی جایگزین برای الگوریتم گواه بر کار (proof of work) ارائه شده‌است. طبق الگوریتم گواه بر کار، تمامی داوطلبان ایجاد یک بلوک جدید در زنجیره بلوکی به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و کسی به عنوان تولیدکننده بلوک جدید انتخاب می‌شود که از قدرت پردازش خود بیشترین استفاده را کرده‌است. در الگوریتم گواه بر کار قدرت پردازش توسط سخت افزارهای خاصی که برای همین منظور ایجاد شده‌اند استفاده خواهد شد.

PROOF-OF-STACK : یک نوع الگوریتم دستیابی به اجماع در دفاتر کل توزیع شده است. شخصی که یک بلوک جدید را تولید (استخراج) می‌کند، در زنجیره بلوکی به صورت تصادفی انتخاب می‌شود؛ ولی شانس انتخاب کسانی که سهام بالاتری دارند از بقیه افراد بیشتر است.

معرفی و آشنایی با اتریوم Ethereum

توکن ها

ارز اتر ارزی است که در شبکه اتریوم برای انجام هر کاری استفاده می شود.اما توکن، ارز برنامه‌های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم استفاده می‌کنند. تفاوت اصلی بین اتریوم و هر رمزنگاری دیگر در این است که فقط ارز نیست بلکه یک محیط است. در اینجا هر کس می تواند از فن آوری blockchain برای ساخت پروژه های خود و DAPPS (برنامه های غیر متمرکز) از طریق قراردادهای هوشمند استفاده کند.

قراردادهای هوشمند

قرارداهای هوشمند مثل قراردادهای ساده هستند با این تفاوت که کاملا بصورت کد و دیجیتالی بوده که در بستر بلاکپین ذخیره میشوند که بلاکچین اتریوم به همین منظور طراحی گردیده است.

به این صورت که یک یا چند نفر یک قرارداد هوشمند را اجرا میکنند. قراردادهای هوشمند مجموعه ای از دستورالعمل ها هستند که براساس منطق IFTTT با نام منطق IF-THIS-THEN-THAT کار می کنند. اصولاً اگر اولین دستورالعمل انجام شده باشد ، عملکرد بعدی را انجام داده و بعد از آن کار بعدی را انجام داده و تا زمان رسیدن به پایان قرارداد ، تکرار میشودبرای اجرای این قراردادها در شبکه اتریوم با استفاده از اسکریپت شبکه اتریوم با ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا میشوند.

معرفی رمز ارزها

اتریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *